ORGANIZACJA KONKURSÓW ARCHITEKTONICZNYCH

Nasza pracownia wielokrotnie współpracowała z Inwestorami, głównie publicznymi, w realizacji konkursów architektonicznych. Były to przede wszystkim konkursy realizacyjne, w wyniku których laureaci podejmowali się wykonania dokumentacji wykonawczych inwestycji. Współpraca z Inwestorem zaczynała się od analizy potrzeb Inwestora. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przygotowywaliśmy niezbędne dokumenty do wystąpienia o decyzję o warunkach zabudowy. Na tym etapie uczestniczyliśmy w ustalaniu programu funkcjonalnego planowanych inwestycji oraz przygotowaniu kompletnej dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia konkursu. Jeżeli była taka potrzeba, wykonywaliśmy opracowania przedprojektowe w postaci inwentaryzacji istniejących obiektów, które miały podlegać rozbudowie lub przebudowie oraz przygotowywaliśmy w imieniu Inwestora wnioski o uzyskanie decyzji administracyjnych i warunków technicznych koniecznych do przeprowadzenia konkursu i inwestycji.

Arch. Henryk Witowski pełnił w tych konkursach funkcję sędziego konkursowego oraz sędziego referenta.

Wykaz przeprowadzonych konkursów:


logo miasta Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej ul. Krakowskiej wraz z terenami przyległymi w ramach programu „Aktywizacja części obszaru Śródmieścia poprzez rewitalizację ulicy Krakowskiej i terenów przyległych” w Opolu.

Organizator i Inwestor: Miasto Opole.
Data: wrzesień 2016 r.
Celem konkursu było uzyskanie najlepszej koncepcji urbanistycznej i architektonicznej ulicy Krakowskiej w Opolu jako głównego pasażu miejskiego oraz wnętrz blokowych integralnie związanych z ul. Krakowską jako obszaru wielu aktywności i wypoczynku.
Zakres prac obejmował:
- współpracę w przygotowaniu materiałów konkursowych
- pełnienie funkcji Sędziego Referenta

logo miasta Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Organizator: Centralny Zarząd Służby Więziennej przy współpracy Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).
Inwestor: Centralny Zarząd Służby Więziennej, Warszawa.
Data: sierpień 2016 r.
Celem konkursu było uzyskanie koncepcji architektonicznej realizacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na terenie zespołu zabudowy Aresztu Śledczego w Warszawie - Mokotowie przy ul. Rakowieckiej 37.
Zakres prac obejmował:
- przygotowanie we współpracy z Inwestorem programu funkcjonalno – użytkowego Muzeum
- analiza urbanistyczna i funkcjonalna terenu Aresztu Śledczego
- przygotowanie i kompletacja materiałów wyjściowych dla uczestników konkursu
- uzgodnienie programu funkcjonalno-użytkowego ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków
- pełnienie funkcji Sędziego Konkursowego z ramienia CZSW

logo miasta Konkurs na opracowanie koncepcji budowy krytej pływalni na terenie II Kampusu Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej w Opolu.

Zamawiający: Urząd Miasta Opola.
Organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Opole.
Data: maj 2010 r.
Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji budowy basenu dydaktyczno – sportowego na terenie II Kampusu Politechniki Opolskiej w Opolu przy ul. Prószkowskiej wraz z zagospodarowaniem terenu. Obiekt pływalni dydaktyczno-sportowej powinien być zgodny z wymaganiami FINA oraz przepisami Polskiego Związku Pływackiego. Na co dzień pływalnia ma służyć rekreacji mieszkańców Opola i okolic oraz jako baza treningowa dla studentów Politechniki Opolskiej i organizacji imprez sportowych oraz zawodów pływackich. Budynek został zrealizowany według projektu pokonkursowego.
Zakres prac obejmował:
- przygotowanie i kompletację materiałów dla uczestników
- przygotowanie dokumentów formalnych
- pełnienie funkcji Sędziego Referenta konkursu.

logo miasta Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Wzgórza Zamkowego w Opolu.

Organizator i Zamawiający: Urząd Miasta Opola
Data: styczeń 2008 r.
Celem konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem urbanistycznym, funkcjonalnym i estetycznym koncepcji architektonicznej zagospodarowania i uczytelnienia fosy zamku Górnego, aranżacja pozostałej części wzgórza zamkowego w Opolu, wraz z zagospodarowaniem ciągów pieszych Wzgórza Zamkowego oraz uzyskanie możliwości udostępnienia zwiedzającym podziemii bramy Zamku Górnego i schronu w budynku Technikum Mechanicznego.
Zakres prac obejmował:
- opracowanie programu funkcjonalno – przestrzennego,
- kompletację dokumentacji archiwalnej,
- przygotowanie dokumentów formalnych,
- pełnienie funkcji Sędziego Referenta konkursu.

logo miasta Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej placu dworcowego w Opolu.

Organizator: Urząd Miasta Opola.
Data: wrzesień 2006 r.
Celem konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem urbanistycznym, funkcjonalnym i estetycznym koncepcji architektonicznej placu dworcowego w Opolu.
Zakres prac obejmował:
- pełnienie funkcji Przewodniczącego Sądu Konkursowego.

logo miasta Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej dobudowy sali gimnastycznej do gimnazjum publicznego w Radłowie.

Organizator: Gmina Radłów przy współpracy Oddziału Opolskiego SARP.
Inwestor: Gmina Radłów.
Data: lipiec 2006 r.
Celem konkursu było zaprojektowanie rozbudowy szkoły o salę sportową z zapleczem oraz dwie sale dydaktyczne, powierzchnię rekreacji ogólnej i szatnie. Należało połączyć projektowaną rozbudowę z istniejącym budynkiem w jedną funkcjonalną całość. Sala sportowa wraz z zapleczem powinna umożliwiać również organizację imprez sportowych poza godzinami funkcjonowania szkoły. Budynek został zrealizowany według projektu pokonkursowego.
Zakres prac obejmował:
- wykonanie inwentaryzacji budowlanej istniejącego budynku szkoły,
- opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego,
- przygotowanie regulaminu konkursu i pozostałych dokumentów formalnych,
- pełnienie funkcji Sędziego Referenta konkursu.

logo miasta Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ulicy Minorytów 4.

Zamawiający i Organizator: Miasto Opole.
Data: czerwiec 2006 r.
Przedmiotem konkursu było uzyskanie najlepszej koncepcji architektoniczno – urbanistycznej przebudowy z rozbudową budynku w Opolu przy ul. Minorytów 4 z przeznaczeniem na siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Budynek został zrealizowany według projektu pokonkursowego.
Zakres prac obejmował:
- wykonanie inwentaryzacji budowlanej kamienicy przy ul. Minorytów 4,
- opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego Biblioteki,
- przygotowanie regulaminu konkursu i pozostałych dokumentów formalnych,
- pełnienie funkcji Sędziego Referenta konkursu.

logo miasta Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej budynku administracyjno – recepcyjnego Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

Organizator i Inwestor: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Data: wrzesień 2005 r.
Celem konkursu było uzyskanie najlepszej architektonicznie i eksploatacyjnie koncepcji architektonicznej projektu budynku administracyjno – recepcyjnego Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Na ekspozycję przestrzenną opolskiego muzeum na wolnym powietrzu, zwanego potocznie skansenem, składają się najcenniejsze i najbardziej charakterystyczne obiekty wiejskiego budownictwa drewnianego Budynek został zrealizowany według projektu pokonkursowego.
Zakres prac obejmował:
- przygotowanie programu funkcjonalnego budynku,
- przygotowanie regulaminu konkursu i wszystkich dokumentów formalnych,
- opracowanie materiałów wyjściowych dla uczestników konkursu,
- pełnienie funkcji Sędziego Referenta konkursu.